سه شنبه , مهر ۳۰ ۱۳۹۸
خانه / پایتون / انواع داده ها و متغییر در پایتون
انواع داده ها و متغییر در پایتون

انواع داده ها و متغییر در پایتون

امروز می خواهیم انواع داده ها و متغییر ها را در پایتون به شما معرفی کنیم . تمام برنامه های دنیا از متغییر و داده ها استفاده میکنند چون این دو برنامه رو کاربردی تر و از ارکان اصلی برنامه نویسی هستند.

اگر هنوز با پایتون آشنا نیستید و یا نحوه راه اندازی اون رو بلد نیستید میتونید به مطالب قبلی ما در مورد پایتون مراجعه کنید :

پایتون چیست ؟            آموزش نصب پایتون در ویندوز

 

انواع داده ها و متغییر در پایتون :

متغییر ( varible )چیست ؟

متغییر ها برای ذخیره اطلاعات استفاده میشوند. متغییر ها فضاهای رزرو شده در پایتون هستند که به ما کمک میکنند تا داده ها و مقادیری که میخواهیم نگه داری کنیم رو در یک فضایی به اسم متغییر ذخیره کنیم و برای تعریف متغییر در پایتون مانند زیر عمل میکنیم :

name نام متغییری است که ما آن را تعریف کرده ایم . name  میتواند هرکلمه ای باشد .البته برای تعیین اسم متغییر باید چند مورد رو رعایت کنید :

  1. نام متغییر باید با حروف شروع شود . یعنی نباید در اول اسم متغییر عدد یا اشکال استفاده کنیم
  2. در انتخاب نام متغییر استفاده از اشکال مجاز نیست . اما از anderline  ( ـ )  میشود استفاده کرد .
    وقتی اسم متغییر رو نوشتید باید جلوی اون علامت = قرار بدهید و سپس اون داده یا اطلاعاتی که میخواهید رو وارد میکنید.

داده ( data ) چیست ؟

داده ها همان اطلاعاتی هستند که ما آن ها را درون متغییر ذخیره و یا در برنامه از آن ها استفاده میکنیم . انواع داده ها عبارتند از :

رشته ها ( string )

اعداد‌ ( integer )

اعداد اعشاری( decimal )

حروف ( character )

رشته ها :

رشته ها شامل اسم ها و جمله ها و کلمات هستند و برای تعریف کردن آن ها باید آن هارا درون دو تا ” ” یا ‘ ‘ قرار دهید . مانند کد زیر :

اعداد :

اعداد در پایتون شامل int ( اعداد صحیح علامت دار ) , long ( اعداد صحیح بسیار بزرگ ) , float ( اعداد اعشاری ) , complex ( اعداد مختلط ) هستند . برای نمایش اعداد نیازی به کوتیشن ( ” “) نیست و کافیه خود عدد رو تایپ کنید . مانند کد زیر :

حالا میخواهیم شما رو با نوع داده های دیگری آشنا کنیم :

لیست ها ( lists ) :

در میان نوع داده ای های پایتون List ها تطبیق پذیر ترین هستند . یعنی برای منظور های مختلف میشود از آن ها استفاده کرد . لیست ها شامل آیتم های مختلف هستند که با ویرگول از یکدیگر جدا شده و در لیست ها میتوان انواع مختلفی از داده ها را همزمان جای داد . لیست ها مانند کد زیر تعریف میشوند :

برای تعریف لیست ها باید داده ها را بین دو تا [ ] قرار داد و آن هارا با , (ویرگول) جدا کرد . در آموزش های بعدی شما رو با تمامی متد های لیست ها آشنا میکنیم .

دیکشنری ها ( dictionary ) :

دیکشنری ها نیز مانند لیست ها کاربرد فراوانی در نوشتن برنامه ها دارند . در دیکشنری ها یک key داریم و یک value . هر key یک value دارد و هر value مربوط به یک key است .

دیکشنری ها رو مانند بقیه نوع داده ای ها اول اسم آن رو تعریف کرده و سپس در جلوی = دو تا { }  قرار داده و در بین آن ها به شکل زیر key  و value ها رو تعریف میکنیم :

اول نام key رو درون  ” ” یا ‘ ‘ قرار میدهیم و سپس با : اون رو از value جدا کرده و در جلوی : Value مورد نطر با توجه به نوع داده ای که هست اون داخل ” ” یا بیرون از دبل کوتیشن قرار میدهیم.

تاپل ها ( Tuple ) :

تاپل ها همان کارایی و کاربرد لیست ها را دارند با  این تفاوت که درون پرانتز نوشته میشوند و اینکه شما در لیست ها میتوانید آیتم ها رو اصلاح کنید اما در تاپل نمیشود آیتم ها  و داده هارو تغییر داد .

تاپل ها درواقع لیست هایی هستند که فقط میشود اون هارو خوند . مانند کد زیر تعریف میشوند :

در آموزش های بعدی شمارو با کاربرد و نحوه کار کردن با لیست ها و رشته ها و دیکشنری ها و … آشنا میکنیم.

امیدوارم با انواع داده ها و متغییر ها در پایتون آشنا شده باشید . برای اطلاعات بیشتر در این مورد میتوانید به سایت python.org مراجعه کنید.

درباره amir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *